Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mszycami w ogrodzie

Remont łazienki - co musisz wiedzieć
Remont łazienki – co musisz wiedzieć?
7 September 2019
Show all

Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mszycami w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

Niewielkich rozmiarów mszyce mogą spowodować wielkie spustoszenie w ogrodzie. Atakują bezlitośnie stając się zmorą ogrodników. Potrafią być niezwykle uciążliwe. Wywołują straty w uprawach, mogą też roznosić choroby. Jakich środków używać, by raz a dobrze pozbyć się tych intruzów? Czy to w ogóle jest możliwe? Przeczytaj! Ta wiedza może Ci się przydać.

Postaw na ekologiczne środki – zrób domowe opryski

Na pierwszy ogień w walce z mszycami warto wykorzystać naturalne, ekologiczne środki. Są bezpieczne dla ludzi i dla środowiska. Tutaj przyda się wiedza dotycząca roślin i ziół, których te owady nie znoszą. Warto ich użyć do przygotowania domowych oprysków. Są łatwe do zrobienia i naprawdę tanie. Niezbędne jest użycie ich danego dnia, by nie straciły swoich właściwości.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czosnku do przygotowania domowego oprysku na mszyce. Około 30 gramów czosnku należy rozetrzeć i zalać litrem wody, następnie odstawić na około 15-20 minut. W tym czasie trzeba zamieszać miksturę kilka razy. Na koniec trzeba ją odcedzić i dolać tyle samo wody. Inny przepis mówi o tym, by roztarty czosnek zalać wodą i odstawić. Po upływie doby powstały wywar trzeba gotować przez około 30 minut, a później stosować bez rozcieńczania.

Domowy oprysk warto przygotować również z cebuli. W tym celu około 80 gramów pokrojonej cebuli zalewa się wodą (10 litrów) i gotuję przez 20-30 minut. Po tym czasie preparat jest gotowy, a gdy ostygnie można go już używać, koniecznie bez rozcieńczania. Zwalcza nie tylko mszyce, ale też niektóre choroby grzybicze.

Oprysk z mniszka lekarskiego to kolejna propozycja na naturalny środek zwalczający mszyce. Około 500 gramów liści tej rośliny należy zalać wodą (10 litrów) i odstawić na 3 godziny. Również i utaj nie zaleca się rozcieńczania.

Walka z mszycami

Walka z mszycami

Jeszcze innym naturalnym specyfikiem jest gnojówka z pokrzywy – skutecznie radzi sobie z mszycami. Przy tym ma dobroczynny wpływ na rośliny i jest tania w przygotowaniu. Pokrzywy należy umieścić w wiadrze, zalać je wodą i pozostawić na 2-3 tygodnie. Pojemnik powinien być przykryty. Po tym czasie roztwór jest już gotowy, a przed wlaniem do opryskiwacza trzeba go jeszcze przecedzić przez sito. Używanie ”gnojówki z pokrzyw” powinno mieć też charakter zapobiegawczy.

Szare mydło przegoni mszyce

Jak się okazuje mszyce nie lubią szarego mydła. Do przygotowania roztworu, który pomoże je zwalczyć trzeba użyć około 30 gramów mydła startego na tarce. Następnie należy je rozpuścić w litrze wody, a gotowym środkiem psikać roślinę zajętą przez mszyce nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Mszyce nie lubią tytoniu

Może nie każdy o tym słyszał, ale jednym z bardziej skutecznych specyfików na mszyce jest wywar z…tytoniu. Jak się go robi? To proste – około 100 g tytoniu zalewamy litrem wody, której temperatura wynosi powyżej 70 stopni Celsjusza. Odstawiamy wszystko na 24 godziny, następnie musimy przecedzić specyfik i możemy go używać. Pół litra wywaru rozcieńczamy litrem wody.

Przede wszystkim działaj szybko

Te zasadę warto sobie wziąć sobie do serca, bo jest niezwykle istotna i przekłada się na powodzenie naszych działań. Walczyć z mszycami trzeba od razu jak tylko zauważymy problem. I nie wolno za wcześnie zaprzestać. Mszyce to przebiegłe owady, które bardzo szybko się rozmnażają. Może się okazać, że pozostawiona na roślinie mszyca w bardzo szybkim czasie doprowadzi do zajęcia całej rośliny. I nasz problem powróci. Wskazana jest też regularności w używaniu środków zwalczających.

Chemiczne środki w ostateczności

Kiedy domowe specyfiki na mszyce nie działają tak jakbyśmy chcieli, a skala problemu jest duża, trzeba sięgnąć po sklepowe preparaty. Również i tutaj zaleca się, by najpierw użyć tych naturalnych, a w ostateczności – chemicznych. Gotowe preparaty na te owady zawierają silne związki m.in. karbaminianowe, neonikotynoidowe oraz pyretroidy. Zawsze warto zacząć od środków selektywnych, które nie są zagrożeniem dla innych owadów. Jeśli już trzeba użyć środka chemicznego, to należy się do tego przygotować i bezwzględnie respektować zalecenia producentów. Niektóre specyfiki np. te zawierające pyretroidy można stosować tylko raz w roku.

Podsumowując, mszyce to bardzo popularne owady czyniące szkody w ogrodzie. Istnieje wiele gatunków tych owadów, część z nich ma swoje ulubione rośliny, które zajmuje. Gdy tylko dostrzeżemy problem, nie traćmy czasu, bo ten jest w tym przypadku na wagę złota. Mszyce nie dość, że rozmnażają się w błyskawicznym tempie, to jeszcze powodują ogromne straty w ogrodzie. Najlepiej zacząć od środków naturalnych, a w ostateczności sięgnąć po coś mocniejszego.

Ciekawym pomysłem jest również sadzenie obok roślin zagrożonych przez mszyce tych roślin, które będą je odstraszać. Do dyspozycji mamy np. czosnek, cebulę czy lawendę.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Comments are closed.