Grudniowe prace ogrodowe – o co należy zadbać zimą?

Mieszkania Zielona Góra
Marzenia o własnym mieszkaniu…
23 October 2020
Świeży szczypiorek zimą? To możliwe!
Świeży szczypiorek zimą? To możliwe!
10 December 2020
Show all

Grudniowe prace ogrodowe – o co należy zadbać zimą?

Grudniowe prace ogrodowe - o co należy zadbać zimą?

Grudniowe prace ogrodowe - o co należy zadbać zimą?

O porządek w ogrodzie należy dbać przez cały rok. Zima jest takim okresem, kiedy na dworze panują bardzo nieprzychylne temperatury. Z pewnością jednak istnieje wiele prac ogrodowych, którym trzeba podołać w tym ciężkim okresie, aby ogród był zadbany i schludny.
Grudniowe prace ogrodowe - o co należy zadbać zimą?

Grudniowe prace ogrodowe – o co należy zadbać zimą?

Od tego zależy w dużej mierze to, w jakiej kondycji będzie znajdował się ogród wczesną wiosną. Jeśli ktoś nie przyłoży się do swoich obowiązków może oczekiwać, iż wiosną zastanie go przykra niespodzianka.

Grudniowe prace w ogrodzie – czym należy się zająć w pierwszej kolejności?

Grudniowe prace ogrodowe należy rozpocząć od stworzenia konkretnego planu działania. Jeśli zainteresowani nie mają w tym większego doświadczenia, powinni zdecydować się na wsłuchanie w porady wykwalifikowanych ogrodników.

W pierwszej kolejności warto rozpocząć od osłonięcia krzewów, drzew i roślin. Chroni się je w ten sposób przed wiatrem i siarczystym mrozem. W grudniu nie jest o to trudno, więc prace zapobiegawcze powinny być wykonane nieco wcześniej. Skutecznym rozwiązaniem będzie związanie roślin przy pomocy zwykłego sznurka i ich okrycie. Nie zajmuje to dużo czasu, a dzięki temu można mieć pewność, że gałęzie nie zostaną połamane i rośliny przetrwają do wiosny. Zabezpieczenia wymaga również ewentualne oczko wodne. Jeśli właściciele posesji posiadają je w swoim ogrodzie należy ułożyć na nim styropianowy pływak. Może to być także pływająca grzałka. Tym samym ryby, które będą zimować w oczku wodnym nie zostaną pozbawione dostawy tlenu.

Grudniowe prace w ogrodzie – o czym jeszcze nie powinno się zapominać?

W trakcie grudniowych prac realizowanych w ogrodzie nie powinno się zapominać o swoich narzędziach. W innym wypadku trzeba będzie pomyśleć o ich wymianie. Narzędzia powinny być dokładnie oczyszczone i poddane konserwacji. Dzięki temu znacznie wydłuży się ich żywotność. W przypadku uszkodzonych narzędzi warto postawić na ich naprawę. Można zaangażować w to doświadczonych specjalistów, którzy będą wiedzieli, jak wyeliminować zaistniałe usterki. Inne narzędzia można zanurzyć np. we wrzątku. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • łopaty,
  • motyki,
  • grabie,
  • elementy tnące sekatorów,
  • nożyce.

Do wrzątku warto dodać odrobinę spirytusu. W ten sposób zainteresowani zatroszczą się o to, aby usunąć z nich niebezpieczne grzyby i bakterie. Takie prace należy wykonywać przynajmniej raz na kilka miesięcy, jednak grudzień jest w tej sytuacji idealnym miesiącem.

Grunt to porządki i zabiegi pielęgnacyjne

Grudniowe prace ogrodowe nie mogą się obejść bez porządków i zabiegów pielęgnacyjnych. To właśnie tym czynnościom trzeba poświęcić zdecydowanie najwięcej czasu, chociaż można w to zaangażować swoich pomocników, a wielu ludziom wyjdzie to na dobre. Przed przeprowadzeniem narzędziowych prac konserwacyjnych i osłonięciem roślin trzeba oczywiście zgrabić nadmiar liści czy też usunąć z drzew zeschnięte owoce.

Jeśli pogoda w grudniu zacznie dopisywać można pomyśleć o przycinaniu drzewek i krzewów. Z owocowych drzew usuwa się natomiast dzikie odrosty. Jak widać takie prace nie będą zbyt trudne do przeprowadzenia, lecz należy posiadać w tym zakresie dość sporą wiedzę, aby mieć pewność, że konkretne czynności pielęgnacyjne wykonuje się we właściwym czasie. Koniec grudnia to idealny czas na bielenie owocowych drzew. W ten sposób zadba się o ich korę, która na skutek niekorzystnych temperatur nie zacznie pękać. Powinno się też zatroszczyć o optymalne nawożenie gleby. Można do tego wykorzystać np. obornik lub kompost. Całość warto dokładnie przekopać.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Comments are closed.