Jak należy przechowywać broń?

Świeży szczypiorek zimą? To możliwe!
Świeży szczypiorek zimą? To możliwe!
10 December 2020
Jak uprawiać sałatę w gruncie?
Jak uprawiać sałatę w gruncie?
11 December 2020
Show all

Jak należy przechowywać broń?

Jak należy przechowywać broń?

Jak należy przechowywać broń? Jak należy przechowywać broń?

Kwestia posiadania i co za tym idzie przechowywania broni jest w naszym kraju uznawana za temat bardzo kontrowersyjny. Nie zmienia to faktu, że istnieją warunki po spełnieniu których posiadanie broni jest dopuszczalne.
Jak należy przechowywać broń?

Jak należy przechowywać broń?

Przed zakupem takowej należy sobie jednak postawić pytanie pt. “jak należy przechowywać broń?”.

Zasady przechowywania broni

Pierwszą rzeczą o jakiej należy wiedzieć jest fakt, iż tematyka broni jest w Polsce uregulowana ustawowo. Traktują o niej Ustawa  z dnia 21. maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295), a także wydane na jej podstawie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji z dnia 26. sierpnia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224).

Podstawowym zaleceniem zawartym w ww. ustawie jest przechowywanie i noszenie broni w sposób taki, aby nie umożliwiać dostępu do niej osobom nieuprawnionym. Broń oraz amunicję należy przechowywać we właściwie dostosowanym pomieszczeniu, które określa się jako “magazyn broni” lub w urządzeniu spełniającym wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Czym jest magazyn broni?

Magazyn broni jest wydzielonym ścianami murowanymi pomieszczeniem o konstrukcji niepalnej, z oknami wyposażonymi w siatka stalową lub z szyby kuloodporne. Powinien on znajdować się na piętrze, a w ramach jego wyposażenia powinny znajdować się między innymi:

  • drzwi spełniające wymagania normy PN-EN 1627, plombowane lub zaopatrzone w inny system wskazujący na wtargnięcie osoby nieupoważnionej; akceptowalne są również drzwi obite blachą o grubości min. 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie przynajmniej na jeden zamek oraz zasuwę drzwiową zamykaną na kłódkę,
  • system alarmowy, który będzie w stanie poinformować o włamaniu pełniącą całodobowy dyżur, uzbrojoną osobę upoważnioną do ochrony,
  • skrzynię z piaskiem lub inne urządzenie służące do przechwytywania pocisków, z oznaczeniem „TU KIERUJ BROŃ”, w miejscu ładowania i rozładowywania broni,
  • gaśnica proszkowa ABC o masie środka gaśniczego min. 4 kg,
  • koc gaśniczy.

W magazynach broni przechowuje się bardzo często broń i amunicję wykorzystywaną na zawodach sportowych, szkoleniach czy podczas realizacji nagrań filmowych.

Czym są urządzenia klasy S1 do przechowywania broni?

Są to najczęściej specjalne sejfy charakteryzujące się różną wielkością oraz rodzajem zamka np. szyfrowym lub kluczowym. Urządzenia te różnią się także sposobem ekspozycji w pomieszczeniu: dostępne są sejfy wolnostojące, a także montowane w meblach czy przeznaczonych do tego wnękach meblowych. Sejfy klasy S1 posiadają rozmaite mechanizmy, które służą zwiększeniu bezpieczeństwa przechowywanych w nich zawartości. Wykonane są one z bardzo odpornej blachy, a wewnątrz zainstalowane są specjalne progi uniemożliwiające wepchnięcie drzwi do środka. W celu wygodnego magazynowania broni i amunicji omawiane urządzenia wyposażone są także w odpowiednie uchwyty, skrzynki i skrytki.

Z tego typu sejfów zazwyczaj korzystają osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia.

Broń kolekcjonerska

Miłośnicy militariów, którzy posiadają broń i amunicję z przyczyn pamiątkowych lub w ramach kolekcji, jeśli nie korzystają z ww. urządzeń, zobowiązani są korzystać z przeznaczonych do tego specjalistycznych gablot. Ich konstrukcja obwarowana jest wieloma normami, które zalecają m.in. wyposażenie gabloty we wzmocnione szyby, wysokiej klasy zamknięcie czy możliwość przytwierdzenia jej do podłoża.

Inne istotne kwestie związane z przechowywaniem broni

Przechowując broń należy pamiętać, aby miała ona odłączony magazynek i była rozładowana. Amunicję należy trzymać w odpowiednich pojemnikach, żeby nie dopuścić do uderzenia w spłonkę naboju. Nie należy przechowywać jej w magazynkach nabojowych. Oczywistą sprawą jest również, że warunki przechowywania broni i amunicji powinny być zgodne z wymaganiami ich producenta.

Pamiętajmy, że wszystkie te obostrzenia służą temu, by maksymalizować bezpieczeństwo zarówno użytkowników broni, jak i otoczenia. Przed podjęciem decyzji o kupnie broni czy amunicji zadbajmy o możliwość jej odpowiedniego przechowania.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.sejfexpert.pl – oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Comments are closed.