Jak uprawiać sałatę w gruncie?

Jak należy przechowywać broń?
Jak należy przechowywać broń?
10 December 2020
W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?
W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?
11 January 2021
Show all

Jak uprawiać sałatę w gruncie?

Jak uprawiać sałatę w gruncie?

Jak uprawiać sałatę w gruncie?

Sałata jest bardzo chętnie wybieranym warzywem w naszej kuchni. Z tego względu dobrze jest ją zasadzić w przydomowym ogródku, aby w każdej chwili móc cieszyć się z jej smaku.
Jak uprawiać sałatę w gruncie?

Jak uprawiać sałatę w gruncie?

Co ważne, nie wymaga zbyt wysokiej temperatury do wzrostu, z tego względu można ją siać już na początku wiosny.

Popularny odmiany sałaty

  • sałata masłowa- najczęściej wybierana w Polsce, dostępne są jej odmiany zarówno wczesne, jak i późne. Szybko wybija pędy.
  • sałata krucha- zalicza się do niej między innymi sałata lodowa. Można ją wysiewać przez cały sezon, tworząca zwarte i twarde główki.
  • sałata rzymska- przypominająca masłową, o sztywnych i mięsistych liściach.
  • sałata dębolistna- odmiany do uprawy przez cały sezon, odznaczające się ozdobnymi liśćmi

Wymagania uprawowe sałat

Sałata to roślina stosunkowo łatwa w uprawie i niemająca wygórowanych wymagań. Do jej uprawy polecana jest gleba gliniasto-piaszczysta, wzbogacona o kompost czy obornik. Nie toleruje ziemi piaszczystej i suchej. Rośnie dobrze w miejscu słonecznym albo w półcienistym, na początku okresu uprawy do wzrostu potrzebuje dosyć dużo światła. Wraz z jej stopniowym wzrostem, lepszym stanowiskiem jest dla niej półcień. Warzywo to preferuje chłodniejszy klimat, w przypadku intensywnych upałów dobrze jest zacienić jej grządki. W ten sposób zostanie zabezpieczone przed zbyt wczesnym wybijaniem roślin w pędy kwiatostanowe. Sałata potrzebuje sporej ilości wody, nie należy jednak jej przelewać, gdyż może spowodować to gnicie główek. Za wysoka albo za niska wilgotność powietrza, przyczyni się do rozwoju pewnych chorób. Warunki, w jakich rośnie sałata, wpływają bezpośrednio na jej smak. Warto więc ją uprawiać na wilgotnym, żyznym i próchniczym podłożu, zyskując przy tym jej doskonały smak.

Siew sałaty wprost do gruntu

Siew do gruntu stosuje się zwłaszcza w przypadku sałaty liściowej, która nie jest uprawiana z rozsady. Wybierając właściwą odmianę sałaty, można ją wysiewać i zbierać właściwie przez cały rok. Odmiany wiosenne można wysiewać w okresie od lutego do kwietnia, są one odporne na wilgoć i niskie temperatury. Odmiany letnie wysiewa się natomiast od maja do lipca, charakteryzują się wysoką odpornością na upały. Odmiany zimowe to te uprawiane od połowy lipca do września. Sałata bez znaczenia na czas siewu, zawsze powinna być wysiewana w płytkich rzędach, a nasiona należ umieścić co 3-5 cm, pamiętając o odstępie ok. 25 cm pomiędzy rowkami. Następnie należy je przysypać ziemią i delikatnie ugnieść, po czym dobrze podlać.

Jak pielęgnować sałatę w gruncie?

Sałatę, wczesną wiosną warto okryć agrowłókniną, co zabezpieczy ją przed przymrozkami, powodując przyspieszenie wschodów i lepszy wzrost warzywa. Podczas uprawy sałaty należy pamiętać o jej przerywaniu, a także odchwaszczaniu oraz spulchnianiu ziemi. Na początku wzrostu warzywa, można spulchniać ziemię przy użyciu kultywatora. Chwasty wyrywa się ręcznie. Sałatę podlewa się w miarę regularnie, gdyż ma płytki system korzeniowy i może szybko ulec zbytniemu przesuszeniu. Kiedy liście sałaty stają się odwodnione, wówczas ich smak robi się gorzki. Należy pamiętać, aby czasem nie zalać sałaty. Do podlewania polecana jest woda deszczowa, którą można zbierać w trakcie opadów na przykład do metalowych beczek czy wiader. Podczas podlewania nie wolno moczyć liści. Rośliny nie mają dużych wymagań pokarmowych, jednak z uwagi na płytki system korzeniowy potrzebuje nawozów, aby uzyskać niezbędne składniki pokarmowe do intensywnego wzrostu. W ziemi nie może jednak znaleźć się zbyt duża ilość składników odżywczych, gdyż jest ona niezwykle wrażliwa na zasolenie.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Comments are closed.