W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

Jak uprawiać sałatę w gruncie?
Jak uprawiać sałatę w gruncie?
11 December 2020
Show all

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

Bratki są najpopularniejszymi roślinami doniczkowymi, które można uprawiać zarówno na tarasach, jak i balkonach.

Wiele osób decyduje się na ich posadzenie głównie ze względu na to, że są bardzo łatwe w hodowli i nie wymagają trudnej pielęgnacji, a dodatkowo można je zakupić w niskiej cenie.

Ile jest odmian bratków?

Bratek jest potoczną nazwą fiołka ogrodowego. To roślina, która powstała w XIX wieku w wyniku krzyżowania się ze sobą różnych dziko rosnących fiołków, takich jak: żółty, rogaty, ałtajski i trójbarwny.

Dodatkowo ogrodnicy przez ponad 150 lat również krzyżowali ze sobą te kwiaty, przez co powstało tysiące odmian, które różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, ale również pokrojem i kształtem płatków.

Dolne płatki kwiatu żartobliwie nazywa się macochą. Natomiast te mniejsze, występujące po bokach określane są jako córki macochy, a górne, które są najmniejsze nazywane są kopciuszkami. Właśnie stąd pochodzi ich popularna kiedyś nazwa – macoszki.

Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Bratki są kwiatami, które uwielbiają słońce, ale kiedy wystawimy je na południową część, gdzie przez cały dzień będą miały dostęp do mocnego nasłonecznienia to nie będą w stanie odpowiednio się rozwijać. Dlatego najlepiej jest ustawić je na balkonie w kierunku wschodu albo zachodu.

W lekkim półcieniu kwitną najdłużej, ale nie mogą z drugiej strony być cały czas w cieniu, ponieważ wtedy ich pędy nadmiernie się wyciągną. Większość odmian odporna jest na krótkotrwałe spadki temperatury, nawet do -4°C, ale nie są w stanie znieść upałów i bardzo wysokich temperatur.

Jakie podłoże i jakie doniczki zastosować?

Najczęściej bratki możemy nabyć w małych doniczkach, z których jak najszybciej trzeba je przesadzić do większych pojemników. Należy dla jednej rośliny zastosować około 15-20 cm wolnej przestrzeni.

W zależności od odmiany, którą zamówimy, mogą osiągnąć wysokość od 10 do 25 cm. Najczęściej mają zwarty pokrój, ale w okresie kwitnienia mogą się nieco rozrastać.

Jako podłoże do uprawy bratków wystarczy zastosować uniwersalną ziemię do kwiatów balkonowych. Musi być ona żyzna oraz przepuszczalna.

Na dnie doniczki lub skrzynki, w której zostaną posadzone, powinny znajdować się duże otwory, aby bez problemu mógł odpływać nadmiar wody. Należy pamiętać również o rozsypaniu keramzytu na dnie doniczki, który będzie stanowił świetną warstwę drenażu.

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

W jaki sposób uprawiać bratki w doniczkach?

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować bratki?

Podlewanie – bratki należy podlewać regularnie, tak aby podłoże w skrzynce było cały czas lekko wilgotne, ale nie może być mokre. Rośliny te bardzo źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Trzeba podlewać je tylko rano i wieczorem i nigdy nie robić tego w ciągu dnia. Musimy również uważać na to, aby nie polewać kwiatów oraz liści, ponieważ są one najbardziej wrażliwe na występowanie różnych chorób.

Nawożenie – wielkim plusem bratków jest to, że nie wymagają one nawożenia, ponieważ w zupełności wystarczają im składniki odżywcze występujące w ziemi, w której zostały posadzone. Jeżeli jednak zależy nam na ich lepszej jakości to możemy zastosować długo działający granulowany nawóz, który mieszamy z podłożem podczas sadzenia.

Rozmnażanie – bratki to rośliny dwuletnie. W sprzedaży zamawiany egzemplarze kwitnące, które na wiosnę mają już jeden rok i po kwitnieniu wymierają. Jednak nie ma się czym przejmować, ponieważ są one łatwo dostępne w sprzedaży oraz bardzo tanie. Właśnie w związku z tym, mało kto decyduje się na ich samodzielne rozmnażanie. Nie jest to proces trudny, ale wymaga dość sporo czasu i pracy.

Jeśli chodzi o wysiewanie nasion to robimy to na rozsadniku od połowy czerwca do lipca. Kiełkują już po jednym lub dwóch tygodniach w temperaturze 15-18°C.

Następnie we wrześniu, kiedy młode siewki posiadają już 2-3 liście, pikujemy rozsadę i przesadzamy do stałego miejsca, gdzie rośliny będą zimować w gruncie, a my musimy pamiętać, aby je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem, przykrywając liśćmi albo słomą.

Bratki w pierwszym roku puszczą liście i czasami zakwitną niektóre odmiany. Natomiast w drugim roku kwitną już obficie od początku kwietnia aż do końca maja i po kwitnieniu zamierają.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest sklep.poradnikogrodniczy.pl – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów

Comments are closed.